Koszt utrzymania dziecka w wieku szkolnym to kwestia, na którą wpływa wiele czynników. Uważa się, że średnie opłaty za wyżywienie, ubrania i składki w szkole to kwota rzędu 800 złotych. Jednak wiele zależy od miasta, w którym żyjesz, oraz tego, co dokładnie chcesz zaoferować swojemu dziecku. Życie w stolicy oraz miastach studenckich i turystycznych jest droższe niż życie w mniejszych miejscowościach.
Podstawowy koszt utrzymania dziecka
Podstawowy koszt utrzymania dziecka to kwestia indywidualna i zależna od wymienionych wyżej czynników. W mniejszych miejscowościach jedzenie i opłaty na szkolne komitety czy inne zobowiązania są niższe, ale ludzie zarabiają też mniej, więc procentowo wychodzi na mniej więcej to samo. Zakup podręczników na cały rok szkolny równa się wydatkom rzędu kilkuset złotych, a z kolei kwoty za wyżywienie to od 200 do 400 złotych miesięcznie. Jeśli jednak dziecko cierpi na jakieś choroby albo alergie, koszt jego utrzymania zwiększa się o kwoty wydawane na leczenie oraz lekarstwa labo droższe produkty żywnościowe, które nie uczulają. Do podstawowych wydatków na dziecko należy więc wliczyć jedzenie, ubrania, opłaty w szkole, konieczne lekarstwa oraz podręczniki, ćwiczenia i przybory szkolne, które się zużywają i konieczne jest regularne kupowania nowych.
Dodatkowe koszty utrzymania dziecka
Do dodatkowych kosztów utrzymania dziecka można zaliczyć wszelkie wydatki, które nie są konieczne, ale niemal zawsze rodzice w nie inwestują. Są to na przykład zabawki czy sprzęt elektroniczny. W dzisiejszych czasach dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej zazwyczaj mają już telefon, a komputer jest im niezbędny do nauki, nie tylko w czasach pandemicznej izolacji. Dzieci korzystają z komputerów na zajęciach szkolnych i często muszą korzystać z nich odrabiając zadania domowe. Ponadto etap podstawówki, kiedy maluchy rozwijają swoje pierwsze pasje, a w związku z tym rodzice zapisują je na szereg zajęć pozalekcyjnych, które nie należą do tanich. Nauka języków to koszt mniej więcej kilkudziesięciu złotych za godzinę, ale już nauka gry na instrumencie czy zaawansowane zajęcia taneczne są dużo droższe. Jeśli zaś dziecko wysyłane jest w tygodniu na zajęcia językowe, sportowe i muzyczne, koszty jego utrzymania wzrastają o kilkaset złotych, co stanowi niebagatelną kwotę dla wielu gospodarstw domowych.
Najnowsze komentarze