Jak obliczyć BMI?

BMI jest wskaźnikiem, który pozwala nam w bardzo prosty sposób określić czy mamy problem z wagą. Obliczając go, dowiemy się czy nasza waga jest w normie, a może ważymy za dużo, bądź za mało. Jak w prosty sposób policzyć swój wskaźnik BMI?

Wzór na BMI

Żeby obliczyć swoje BMI, będziemy musieli użyć prostego wzoru. Należy podzielić swoją masę ciała przez wzrost, a wynik podnieść do kwadratu. Wzór na wskaźnik BMI wygląda w praktyce tak:
BMI = masa ciała (w kilogramach) / wzrost (w metrach) 2
Wykorzystując ten prosty wzór, dowiemy się czy nasza waga jest w normie. Jeśli wynik wyjdzie za niski, bądź na wysoki, powinniśmy zastanowić się nad naszymi przyzwyczajeniami, tym, co jemy oraz ile aktywności fizycznej uprawiamy w naszym codziennym życiu. Żeby jednak to zrobić, musimy dowiedzieć się jak interpretować wynik dokonanych obliczeń. Co oznacza nasze BMI?

Jak interpretować BMI?

Po dokonaniu odpowiednich obliczeN według wzoru, który już poznaliśmy, otrzymamy liczbę, która sama w sobie nie powie nam zbyt wiele. Dopiero kiedy dowiemy się jak ją interpretować, będziemy wiedzieć, czy należy podjąć jakieś działanie w trosce o nasze zdrowie. Wynik wyliczony z wzoru na BMI powinniśmy interpretować następująco:
<18,5 – niedowaga
18,5 – 24,9 – waga prawidłowa
25 – 29,9 – nadwaga
>30 – otyłość
To podstawowy przedział wyników wskaźnika BMI. Powinniśmy starać się, żeby nasza waga była w normie, jednak warto pamiętać, że na nasze zdrowie składają się też inne czynniki. Dużą rolę odegra tutaj nasz wiek, czy masa mięśniowa. Osoba, która ma bardzo rozbudowane mięśnie będzie naturalnie ważyła więcej, niż ktoś, komu tych mięśni brakuje. Nie oznacza to oczywiście, że jest to osoba otyła. Dlatego, żeby uzyskać wiarygodne informacje na temat naszego zdrowia, powinniśmy udać się do dietetyka, bądź lekarza.

Podsumowując…

BMI powie nam, czy nasza waga jest w normie. Możemy obliczyć go w bardzo prosty sposób, stosując łatwy wzór.