Jeżeli zastanawiasz się, co to jest kredyt ratalny, to musisz wiedzieć że Inaczej mówiąc, jest to po prostu kredyt konsumpcyjny, który udzielany jest przez bank na podstawie Twojego zaświadczenia o dochodach, historii kredytowej. Brane są wówczas pod uwagę też wydatki ponoszone ze względu na utrzymanie gospodarstwa domowego i inne czynniki. Zanim zdecydujesz się na taki kredyt, koniecznie przeczytaj artykuł i sprawdź co powinieneś wiedzieć o kredycie ratalnym.

Co to jest kredyt ratalny – czy to się opłaca?

Jeżeli czeka Cię duży wydatek i nie masz na to pieniędzy, ponieważ suma zakupów przekroczyłaby twoje miesięczne wynagrodzenie, wówczas możesz zakupić upragnioną rzecz bez konieczności wydawania od razu całej sumy na jej zakup. Za pożyczone pieniądze możesz kupić tak naprawdę wszystko: sprzęt AGD, RTV, laptop, komputer, telefon, pralkę czy lodówkę. Zanim jednak zdecydujesz się na spłacanie comiesięcznych rat, powinieneś skorzystać kalkulatora kredytowego Co prawda jest on głównie dedykowany osobom decydującym się na kredyt hipoteczny, ale zdarzają się również kalkulatory dla klientów, którzy zdecydowali się na kredyt konsumpcyjny. Kredyt ratalny z zerowym oprocentowaniem lub wydłużonym terminem spłaty jest najkorzystniejszą z opcji.

Jak wziąć kredyt ratalny?

Zasada działania takiego kredytu jest dziecinnie prosta – powinieneś wybrać przedmiot lub kilka interesujących Cię rzeczy i wstępnie zdecydować się na płatność ratalną. Miej na uwadze jednak, że powinieneś zawsze płacić swoje zobowiązania na czas, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, Twoja historia kredytowa może uniemożliwić Ci w przyszłości wzięcie kolejnego kredytu lub kredytu hipotecznego. Dowiedz się w jaki sposób płacić najbardziej dogodne raty. Weź pod uwagę to, że Twoja sytuacja może się zmienić – zastanów się czy wówczas będziesz miał na to, aby spłacić comiesięczne zobowiązania ratalne. Być może w Twoim przypadku najlepiej byłoby powstrzymać się z zakupem. Jeśli nie jest to rzecz pierwszej potrzeby, powinieneś zacisnąć pasa i oszczędzić potrzebną Ci gotówkę na zakup.