Pracownicy nie zawsze są zmotywowani i nie zawsze chcą dawać z siebie wszystko. Zatem dla osób zarządzających zespołami sporym wyzwaniem staje się zagadnienie jak skutecznie motywować pracowników. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wielu managerów i dyrektorów. Sprawa komplikuje się, kiedy dochodzi do zarządzania zespołami kreatywnymi, gdzie motywacja wcale nie jest taka oczywista. Jakie są zatem najbardziej sprawdzone metody na motywację pracowników i jak należy z nimi rozmawiać, aby podnieść ich poziom codziennej motywacji do pracy? Sprawdźmy, jakie są możliwości w tym obszarze i co warto robić.
Motywacja finansowa
Najczęstszą i najbardziej skuteczną formą motywacji są po prostu pieniądze. Jednak należy pamiętać, że pracownicy bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych kwot. Zatem podwyżka jest motywująca tylko na jakiś czas. Lepiej sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju premie, bonusy i prowizje. Premiowanie pracownika za wykonywaną pracę będzie skuteczną formą motywacji, jeśli pracownik faktycznie jest w stanie osiągnąć wyniki, za które otrzyma premię. W innym wypadku, jeśli poprzeczka będzie zawieszona zbyt wysoko, tego typu formy premiowania mogą uzyskać odwrotny efekt i być tak naprawdę demotywujące dla pracownika. Dlatego nie należy takich systemów premiowych przygotowywać na szybko, tylko lepiej jest je dobrze przemyśleć i po prostu przeliczyć.
Udział w projekcie jako forma motywacji
Kolejną formą motywacji jest dawanie pracownikowi coraz ciekawszych projektów, gdzie będzie mieć większe pole do wykazania się. W ten sposób pracownik będzie nagradzany za swoje zaangażowanie i będzie mieć poczucie, że idzie do przodu, że jego kariera nie stoi w miejscu. Jest to bardzo ważne dla osób z wysokim poziomem ambicji. W innym wypadku pracownik może odczuwać stagnację i rozwojowe zatrzymanie się w miejscu, co obniży jego codzienną dawkę motywacji do pracy. Wykonywanie codziennie tych samych, żmudnych i powtarzalnych zadań jest demotywujące dla każdego.
Najnowsze komentarze