Jak uporać się z narastającym problemem śmieci? Jednym z najbardziej palących problemów, z jakimi boryka się teraz świat, jest wynalezienie taniego i efektywnego rozwiązania, które zastąpi plastik. Od chwili jego znaczącej popularyzacji, przyrost śmieci na świecie, znacząco wzrósł. Plastik w oceanach, zalegające śmieci na wysypiskach oraz pogłębiająca się katastrofa klimatyczna, stanową coraz większe zagrożenie dla naszej planety. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym charakteryzują się eko rozwiązania oraz z czego zrobione są bio pudełka, czytaj dalej.

Czym są eko opakowania?

Eko to przede wszystkim sposób produkcji w sposób zrównoważony oraz odpowiedzialny. Produkcja pozostawia minimalny ślad węglowy, a wytwarzanie odbywa się jedynie z produktów recyklingowanych lub biodegradowalnych.
Ewentualny odpad, powinien zostać również jak najbardziej przyjaźnie zagospodarowany w naturze.

Rodzaje opakowań z surowców wtórnych

Opakowania recyklingowane – cechą recyklingu jest jego wielokrotne wykorzystanie. Odpowiedni surowiec poddaje się obróbce, dopóki, dopóty nie straci potencjału swojej obróbki. Materiały uzyskane w procesie obróbki przetwarza się, aby ograniczyć wykorzystanie zasobów nieodnawialnych. Opakowania recyklingowane mogą powstawać przykładowo z ponownie przetworzonego papieru, szkła, metalu, mąki kukurydzianej, bambusa lub trzciny cukrowej,

Opakowania biodegradowalne – to rodzaj opakowań, które po użyciu rozłożą się bez szkody dla środowiska. Mogą być wykonane ze składników naturalnych jak np. celuloza czy rośliny strączkowe. Dzięki biodegradowalnym, tworzywom – PLA (jako baza używana jest mąka kukurydziana) lub PHA (przy pomocy fermentacji cukrów) powstają produkty, które mogą być używane dodatkowo, jako kompost. Przykładami takich biodegradowalnych materiałów, mogą być otręby pszenne, liście palmowe czy pestki awokado.

Materiały z recyklingu to nieuchronne wyjście w dobie narastającego kryzysu śmieciowego i obrazków pokazujących, pływający plastik w oceanach. To naturalne wyjście w dobie konsumpcjonizmu, jednak powinniśmy pamiętać, że za postępem technologicznym powinna również kroczyć edukacja. Młode pokolenia mają mniej czasu na uniknięcie kolejnej katastrofy ekologicznej.