Wszystkie urządzenia, które łączą się z siecią, mają przypisany konkretny adres IP. Pośrednio dzięki niemu możliwe jest ustalenie lokalizacji danego użytkownika sieci. Tego rodzaju działania to popularna geolokalizacja, która szczególnie często jest wykorzystywana w kontekście urządzeń mobilnych. W ten sposób da się bardzo łatwo wyszukać w okolicy interesujące nas firmy czy usługi. Funkcjonalność ta jest też chętnie używana przez branżę SEO pod kątem pozycjonowania lokalnego. Dlatego też jest to na tyle interesujący temat, że warto pochylić się nad tym zagadnieniem nieco uważniej.

Moje ip i lokalizacja

Tak jak to już zostało wspomniane po samym adresie IP, nie da się w żaden prosty sposób wywnioskować konkretnej lokalizacji użytkownika sieci. Warto jednak pamięć, że wszyscy usługodawcy dostarczający na rynek adresy IP mają do swojej dyspozycji uprzednio wyznaczone pakiety adresowe. W ten sposób możliwe jest przygotowanie baz danych mających ścisłe konotacje z danymi adresami IP i lokalizacją geograficzną. Warto jednak z drugiej strony pamiętać, że internet mobilny nie daje pewności, że jest to rzeczywista lokalizacja użytkownika. W tym przypadku mamy raczej do czynienia ze wskazaniem siedziby dostawcy usług internetowych. Wówczas można mieć pewność tylko i wyłącznie w kontekście nazwy kraju.

Gdzie konkretnie może być wykorzystywana geolokalizacja?

Profity, jakie wynikają z geolokalizacji, da się spożytkować na kilka różnych sposobów. Doskonałym przykładem niech będzie tu możliwość użycia aplikacji dających możliwość odnalezienia telefonu albo też innego korzystającego z sieci. W tym przypadku funkcja lokalizacji musi być uruchomiona na poszukiwanym sprzęcie.

Kolejnym sposobem pozwalającym wykorzystać opisywane tu rozwiązanie są wszelkiego typu aplikacje, które pokazują nam optymalną trasę do pokonania danej odległości. Jeszcze innym sposobem na wykorzystanie opisanej tu funkcjonalności jest możliwość wyszukiwania najdogodniejszych ofert zakupowych w pobliżu miejsca, gdzie przebywamy. Do tego jest to również opcja chętnie wykorzystywana przy lokalnym pozycjonowaniu stron www.